Cumhuriyetçi Senatör Cruz: Trump’ın Kürdistan politikası çok daha güçlü olacak! açıklamasında bulunmuştu. Analiz saati olarak size bunun ne anlama geldiğini ortaya koymaya çalışacağız.

Analiz saati yorumu: “İlk olarak şunu idrak etmemiz gerekir. Amerika’da ‘ben Kürdistan’a destek vermeyeceğim’ diyen adamı başkan yapmazlar. Emperyalistler için Kürdistan demek! ‘Büyük İsrail’ demektir…

Amerika seçimleri öncesi Trump başkan olursa ‘Kürtlere destek vermez’ diyenler vardı! Tabii ki bu bakış açısı şuradan kaynaklanıyor. Amerika bugün bölgede PYD’yi kendi askeri gibi kullanıyor. PYD’nin ittifak ettiği ülkelere baktığımız zaman Avrupalı ülkeleri görüyoruz.

Şöyle bir gerçek var. Trump PYD ye olan silah sevkiyatı ve maddi desteğini azaltacaktır. Peki kime yönelecek? Evet, İsrail ile yakın ilişkileri olan Barzani ye yönelecektir. Avrupa PYD’yi ‘Babil İmparatorluğu’nu kurma hayaliyle desteklerken Amerika ve İngiltere Barzani üzerinden ‘Büyük İsrail’ planlarını hayata geçirmeye çalışacaktır. Türk Devleti’nin Irak Merkezi Hükümeti’yle arasındaki problemleri çözerek bölgede Rusya’nın da destek vereceği ‘Türkiye-Suriye, Irak’ birlikteliğinin sağlanması bu planları bozabilecek değerdedir.”